Kristálytiszta víz készülhet otthon a leghatékonyabb víztisztítási eljárással
A nyugat európai országokban a háztartási víztisztítás sokkal elterjedtebb mint nálunk, pedig nem is akkor beruházás, mint elsőre gondolnánk, sőt, valójában sokat spórolhatunk is vele.
Csapvíz szennyeződések
A kedvezőtlen hatású anyagok három főbb csoportba sorolhatók:
-
Fizikai szennyezők: lebegőanyagok (homok, iszap, kolloidok), kémiai szennyező anyagok (metán, trihalometánok, szén-dioxid, kénhidrogén, nemesgázok), olajok-zsírok, szerves anyagok pirogének stb.
-
Biológiailag aktív vagy elhalt szervezetek: baktériumok, algák, vírusok, gombák, paraziták, spórák stb.
-
Kémiai szennyezők: dioxin, klór, nitrátok, nitritek, ammónia, arzén, nehézfémek, huminsavak, vas, mangán, fenol, magas sótartalom, azbeszt, növényvédő szer maradék, hormonok, gyógyszermaradványok, hormonok, xenoösztrogének, BPA, tartósítószerek, vizelet maradványok, stb.
Az óceánokba évente:
-
2,6 millió tonna nitrát,
-
2,5 millió tonna cink,
-
370 ezer tonna ólom kerül.
A mezőgazdaság évente 80 millió tonna műtrágyát használ. Folyókba tavakba évente 300 milliárd liter szennyvíz kerül. Mosószerből évente 120 millió tonnát használunk.
Ólom, vinil-klorid, és sok más szennyezőanyag a környezetünkben szennyezi az édesvíz forrásokat. Az orvosi vélemények alapján a nehézfémek, fémek (cink, kadmium, ólom) egyre nagyobb mértékben rakódnak le a vesékben, a májban, a csontokban, és az agyban.
Az eredetileg nem vízoldékony dioxinok kémiai szerkezete hosszú idő alatt át tud alakulni, mintegy kolloidot létrehozva úgy, hogy vízoldékonysága a kiindulási vegyület többszöröse lesz. A PCDD vegyületekről a rákkeltő hatások mellett az eddigi kutatások alapján ismert, hogy károsítják az emberi immunrendszert (a Seveso-tragédia után végzett kutatás szerint porfíriát, a májműködés átmeneti zavarát, a központi és a periferiális idegrendszer károsodását, sőt hosszú távon cukorbetegséget és endometriózist okoznak). Ismert számos egyéb emberi egészséget károsító hatás, pl. pajzsmirigyműködés-zavar, gyermeken fogzománc-fejlődési rendellenességek és a szaporodási képességek károsodása is. Állatoknál számos különböző faj esetében teratogén hatást figyeltek meg. A legnagyobb kibocsátó források olyan különböző égetési technológiák (pl. pentaklór-fenollal kezelt fa hulladéka, szemétégetők) lehetnek, ahol dioxinok keletkeznek. Klórozott növényvédőszerek, pl. klórfenoxi-ecetsav (ld. Agent Orange), hexaklórfen, klórfenolok és származékaik előállítása, valamint a papírgyártás során a cellulózfehérítésnél alkalmazott klórvegyületekből is keletkezhetnek dioxinok és furánok, melyek a kibocsátott szennyvízzel jutnak a környezetbe.
Az élelmiszerek mellett a nitrát legjelentősebb forrása az ivóvíz. A nitrát ivóvízbe kerülésének egyik lehetősége az ásott kutakból származó, talajvíz eredetű ivóvíz, mely a mezőgazdasági tevékenység miatt tartalmazhat nagyobb mennyiségű nitrátot. A másik forrás a galvanizált vezetékekben pangó víz. Ezekben a csövekben, amennyiben nitráttartalmú víz van jelen oxigénszegény környezetben, ugyanis a Nitrosomonas baktériumok közreműködésével a nitrátból nitrit keletkezhet. Fokozhatja a nitrát-problémát, ha fertőtlenítés miatt klóraminokat használnak az ivóvízrendszerben és a folyamat nincs megfelelően felügyelve.
Czeizel Endre genetikus professzor szerint igenis reális veszélyekkel kell számolnunk az ivóvizek fogamzásgátló-tartalma miatt. A hazánkban és külföldön is méltán nagy hírnévnek örvendő szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy a férfiak spermiumszáma a hatvanas évekhez képest drasztikusan lecsökkent. Míg 1960-ban egy átlagos, egészséges férfi spermiumszáma 1 ml ondóban 73 millió volt, addig a spermium mennyisége ma már alig 31 millió. A professzor véleménye szerint ennél is riasztóbb az a tény, hogy minden negyedik, ötödik férfinél a spermiumszám ma már a 20 milliót sem éri el, és ez - a kutatások szerint sok egyéb más környezeti ártalom mellett - a csapvízbe került fogamzásgátlók hormonmaradványainak is következménye lehet.
Ozmózis víztisztítás
A csapvíz szennyeződéseinek legalább 99,8%-a eltávolítható fordított ozmózis elvén működő víztisztító berendezéssel. A lebegő szennyeződések közel 100%-át, valamint a biológiai és vegyi szennyeződések 95-98%-át távolítja el.
Ozmózis víztisztítás további előnyei:
-
Az ozmózis víztisztító olcsón előálítható tiszta vizet biztosít.
-
Az ozmózis víztisztítás a világ egyik leghatékonyabb víztisztítási technológiája.
-
Nehéz feladat az ásványvizek hazacipelése minden vásárlásnál, nem kell ezzel bajlódnunk.
-
Az ásványvizekhez mérten még rövidebb távon is behozhatja az árát egy víztisztító.
-
Az ozmózis vízből készült italok és ételek ízletesebbek lehetnek, nem vízkövesednek az eszközeink, pl a kávéfőző.
-
A műanyag palack környezetszennyező. Még szelektív hulladékgyűjtés esetén is, ugyanis beolvasztásukkor is mérgező anyagok keletkezhetnek (aromás szénhidrogének), nem beszélve a vízbe oldódó vegyületekről.
A fordított ozmózis membrán szűrőnyílása 0,0001 mikron. A baktérium 10000-szer, a vírus 1000-szer nagyobb ennél. A fordított ozmózis egy félig áteresztő membránt használ, ami nemcsak a kis szemcséket távolítja el, hanem az oldott szennyező anyagok nagyon magas százalékát is - molekuláról molekulára.
Az ozmózis víztisztítók felépítése
Az ozmózis szűrés több szűrési fokozatból áll, ugyanis minden ozmózis membrán rendkívül érzékeny a vezetékes vízben megtalálható klórra és az 5 mikronnál nagyobb szennyeződésekre, arról nem beszélve, hogy rendkívül fontos, hogy a membránba ne kerülhessen biológiailag aktív szennyezőanyag. Ez utóbbit szolgálják a megfelelő időben elvégzett szűrőcserék.
Az ozmózis víztisztító főbb részei:
-
5 -10 mikronos előszűrő egyben. Magas minőségű, szabadalmaztatott üledékszűrő patron, polipropilén fonalakkal. Szerkezetük biztosítja a mechanikai szennyeződések nagyon hatékony eltávolítását, mint például:
- homok
- rozsda
- folyami sár
- folyami olaj
- pollen
- mikroorganizmusok
- szénpor és más csapadék
Házi használat esetén maximum fél évente javasolt cserélni. Csere esedékessége esetén forduljon ahhoz, akitől vásárolta a készüléket. -
Aktívszenes szűrő, kiváló minőségű, szabadalmaztatott patron, amelyek szemcsés aktív szenet tartalmaz. Az aktívszén szűrő kiszűri a klórt, a trihalometánokat, a szerves vegyületek jelentős részét, és az elhalt vagy még mindig aktív fertőző ágenseket így a baktériumokat, a vírusokat és a gombaspórákat. Az előszűrés segíti elő, hogy csíra- és klórmentes víz kerüljön az ozmózis membrán felületére, amelyben már a nagyobb fizikai szennyezőanyagok is szűrésre kerültek. Az ozmózis membrán rendkívül érzékeny a klórra, a vékonyfilm membránt az aktív klór felmarja, így az élettartam jelentősen csökkenhet. A klórt az aktívszén tudja megkötni. Az eltávolítandó anyagok az aktív szén töltet felületén adszorbeálódnak, elnyelődnek - telítődnek. Házi használat esetén maximum fél évente javasolt cserélni.
-
Az ozmotikus membrán a szerves és a nem szerves szennyeződések, a vízben oldott szilárd anyagok, a nehézfémek, a radioaktív és a karcinogén elemek szűrését szolgálja. Porozitása hasonló a víz részecske méretéhez, azaz 0,0001 mikrométer. Ez egy kiváló minőségű, szabadalmaztatott, szűrőházzal egybeépített patron. Házi használat esetén két évente javasolt cserélni. A fordított ozmózis membrán eltávolítja a vízben oldott vegyi és biológiai szennyeződések 95-98%-át. Egy ozmózis membrán szűrőképessége korlátozott, így körülbelül napi 150-260 liter tiszta vizet képes szolgáltatni, ezért átmeneti tárolótartályra van szükség. Az ozmózis víztisztító használatakor a szennyeződés a szennyvíz elvezető csatornarendszerbe kerül, mivel a membrán öntisztuló, ellentétben a többi szűrőtípussal, ahol a kiszűrt szennyeződések folyamatosan felhalmozódnak. A membránba érkező víz két részre oszlik, az egyik része a membránon keresztül a tiszta vizet tároló tartályba kerül, a másik a membrán felületén végighaladva, azt megtisztítva a szennyvízcsatornába távozik. Házi használat esetén maximum két évente javasolt cserélni. Mj a nagyobb teljesítményű szűrőmembránok szűréshatékonysága érthető okokból kevesebb, ezt átfolyós ozmózis víztisztítóknál építjük be.
A fordított ozmózis membrán csökkenteni tudja az elemek és vegyületek koncentrációját:
Szervetlen Anyag / Vegyület Csökkenés:
-
ALUMÍNIUM 93 – 98 %
-
RÉZ 93 – 98 %
-
NIKKEL 93 - 98 %
-
CINK 93 – 98 %
-
BÁRIUM 93 - 98 %
-
KARBONÁTOK 93 – 98 %
-
KLÓR 90 – 95 %.
-
BIKARBONÁTOK 90 – 95 %
-
NITRÁTOK 45 – 55 %
-
FLOUR 93 – 98 %
-
CIANID 90 – 95 %
-
SZULFÁTOK 90 – 95 %
-
BÓR 40 – 45 %
-
ARZÉN 93 – 98 %
Szerves Anyag / Vegyület Csökkenés:
-
ACETON 70 %
-
ISOPROPANOL 90 %
-
BENZOL ETIL 71 %%
-
FENOL ETIL 84 %
-
TETRAKLORO ETILÉN 68 - 80 %
-
KARBAMID 70 %
-
1, 2 ,4-TRIKLÓR BENZOL 96 %
-
1, 1, 1-TRICÓR ETÁN 96 %
-
A szűrés harmadik szintjén, közvetlenül fogyasztás előtt, a tiszta ozmózis víz utó-szénszűrő és utánsózóba kerül. Ez egy kiváló minőségű, szabadalmaztatott patron szemcsés aktív szénnel és ásványi anyaggal. Javítja a víz ízét és illatát, telíti az ozmózis vizet különböző szennyezésmentes ásványi sók ionjaival. A patronok olyan ásványi anyagokat tartalmaznak, amelyek megfelelő porlasztásuk miatt a vízben oldódásukat biztosítják. A mineralizációval jótékony ásványokat juttatunk a vízbe, fogyasztásával pedig a szervezetbe. Házi használat esetén maximum fél évente javasolt cserélni.
-
Kalcium – hasznos a csontoknak, a fogaknak, a szív és izomrendszer működéséhez
Magnézium – részt vesz több mint 300 biokémiai folyamatban, befolyásolja az ideg- és immunrendszer működését.
-
Honnan ismerjük fel a minőségi ozmózis víztisztítót?
-
Minőségi ozmózis membrán kerül beépítésr.
-
Minőségi csatlakozók, ugyanis senki nem szeretné a lakását eláztatni.
-
Minőségi elő- és utószűrők.
-
Európai minősítésű gyártó.
Ajánlott termékek: jó minőségű ozmózis víztisztító
RO víztisztító összehasonlítása az egyéb szűrési eljárásokkal
A különböző szennyező anyagok eltávolítási hatásfoka:
Szűrt szennyezés |
Szűrő-szálas |
Szűrő aktív szénnel |
|
Natrium |
- |
- |
++ |
Arzén |
- |
- |
++ |
Nikkel |
- |
- |
++ |
Kadmium |
- |
- |
++ |
Kálium |
- |
- |
++ |
Szulfátok |
- |
- |
++ |
Keménység (ca) |
- |
- |
++ |
Keménység (mr) |
- |
- |
++ |
Nitrátok |
- |
- |
++ |
Kloridok |
- |
- |
++ |
Fekália bacilusok |
- |
- |
++ |
Vírusok |
- |
- |
++ |
Protozoa ciszták** |
++ |
- |
++ |
Organikus anyagok |
- |
++ |
++ |
THMI THE** |
- |
++ |
++ |
Klór |
- |
++ |
++ |
Mérgek |
- |
++ |
++ |
Anyag szedimentáció |
++ |
+/- |
++ |
Szín és íz |
- |
++ |
++ |
Azbeszt |
++ |
- |
++ |
Szűrt szennyezés |
Ion-cserélő |
UV kezelő |
|
Natrium |
++ |
++ |
- |
Arzén |
++ |
++ |
- |
Nikkel |
++ |
++ |
- |
Kadmium |
++ |
++ |
- |
Kálium |
++ |
++ |
- |
Szulfátok |
++ |
++ |
- |
Keménység (ca) |
++ |
++ |
- |
Keménység (mr) |
++ |
++ |
- |
Nitrátok |
++ |
++ |
- |
Kloridok |
- |
++ |
- |
Fekália bacilusok |
- |
++ |
++ |
Vírusok |
- |
++ |
++ |
Protozoa ciszták** |
- |
++ |
+ |
Organikus anyagok |
- |
+ |
- |
THMI THE** |
- |
+ |
- |
Klór |
- |
+ |
- |
Mérgek |
- |
+ |
- |
Anyag szedimentáció |
- |
++ |
- |
Szín és íz |
- |
- |
- |
Azbeszt |
- |
++ |
- |
Jelmagyarázat: |
|
- |
nincs hatás |
+/- |
részleges |
+ |
jó |
* |
|
** |
THMI: trihalometánok, THE: trihaloetilén |
++ kiváló
- 31436 olvasás
A www.zoldhaz.info weboldalon megjelenő teljes tartalom szerzői jogi védelem alatt áll
A cikkek és a weboldalon álló tartalmak szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos a cikket teljes hosszúságában, ill. nagyobb terjedelmében átvenni, felhasználni, átdolgozni. A tartalmat rövidebb idézetben felhasználó köteles jól láthatóan megjelölni a szerzőt, illetve aktív linken az oldat. A jogosulatlan felhasználó anyagi felelősséggel tartozhat. Amennyiben a jogosulatlanul átvett tartalmat bevételszerzésre használta, az így megszerzett haszon teljes összegének átadására kötelezhető a polgári jog szakaszai alapján. © Minden jog fenntartva.