csináld magad

Szappankészítés házilag

Sokáig úgy voltam vele, hogy én aztán nem fogok szappant készíteni, mert semmi kedvem a marónátronnal kockáztatni. A vásározók szappanjai vagy megfizethetetlenül drágák voltak vagy az összetételük ugyanolyan kétséges volt, mint a bolti szappanoké. Ha közelebbről megnéztem azok beltartalmát, még az öko minősítésűeknél is mindig találtam valamilyen rejtélyes és egyáltalán nem bizalomgerjesztő színezéket vagy illatkomponenst. Tudtam, hogy nekem egyikre sincs szükségem. Így aztán érlelődött bennem a nagy elhatározás, hogy neki fogok állni.

Első nekifutásra hamar elbizonytalanodtam, ugyanis szinte minden recept különbözött a magyar és külföldi oldalakon, mindenféle drága tanfolyamokkal kecsegtettek, hogy akkor biztosan sikerülni fog, ha épp hozzájuk megyek el és a biztos receptet is ott kaphatod meg. Ha tanfolyamra akarsz menni, akkor mindenképpen érdeklődj az oktatók végzettségét és hozzáértését illetően.

Én mindenesetre úgy döntöttem, hogy inkább kémiai ismereteimre hagyatkozom, és nem kezdek felesleges pénzkidobásba. Tudtam, hogy kellően elővigyázatos vagyok, így ezzel sem lehet gond. Ez a hozzáállás nagyon fontos, ugyanis a marónátron (nátronlúg) nem játékszer, komoly sérüléseket lehet szerezni ha szakszerűtlen vagy, és ez a lényeg. Szúrófűrészt sem szabad úgy használni, hogy az ember a fűrészlap útjába helyezi a kezét, és a sarokcsiszolóval sem szabad védőszemüveg és védőkesztyű nélkül dolgozni, mert például a szemünk világa bánhatja. Ezeket is lehet kapni az üzletekben, pont úgy, mint a nátronlúgot. Ha bármilyen háztartási, barkácsmunkát végzünk, akkor minden esetben az adott körülményeknek megfelelően kell védekezni. Még jó, hogy az elővigyázatlan emberek felelőtlensége miatt ezeket nem vonták ki mind a forgalomból.

Fogkrém házilag

A fogon jelentkező elszíneződés legtöbb esetben a kávétól, teától, vörösbortól, dohányzástól alakul ki. A szódabikarbóna csökkentheti a fogak elszíneződését, fehérebbé, csillogóbbá teszi fogainkat, mindemellett eltávolíthatja a fogkövet,  illetve csökkentheti a képződését is.

Fogkrém házilag

Kipróbált receptek környezetbarát tisztítószerek készítéséhez

Próbáld meg a lehető legkevesebb kárt okozni léteddel a természetnek és az élőlényeknek! – ez a „nem ártás” filozófiája. Mindezt könnyen és olcsón megvalósíthatod a tisztítószerek területén is.

Miért válasszunk környezetbarát házi készítésű tisztítószert?

  • Mert sokkal olcsóbban jöhetünk ki.
  • Mert nem terheljük feleslegesen sok vegyi anyaggal szeretteinket, háziállatainkat és önmagunkat sem.
  • Hipoallergén.
  • Formaldehid forrásoktól mentes.
  • Mert sokkal kevesebb szemét keletkezik.
  • Mert sokkal több helyünk lesz a régi szerek kiebrudalásával.
  • Mert ezeknek a tisztítószereknek a környezetterhelése törtrésze a hagyományos versenytársaiknál.

 

©FreeImages.com/Philiph_Collier

Egy tisztítószer környezetre mért hatását három környezetterhelési esetben kell felmérni:

  • mekkora terhet ró a környezetre az előállítás és a szállítás,
  • mekkora terhet jelent a felhasználás, és a felhasználással környezetbe jutó vegyületek mennyire környezetszennyezők,
  • mekkora terhet jelent a csomagolóanyagok előállítása, a környezet mentesítése, optimális esetben újrahasznosítása.

Desztilláló készülék házilag

Szükséges alapanyagok:

  • 1 db körülbelül 7 literes kukta 14 mm-es lyukkal (a képen látható fajták megfelelnek általában)
  • legalább 5 m vékony rézcső feltekerve (6mm átmérőjű)
  • 1 db nagyobb vödör (kb. 20 literes szükséges, a felmosóvödrök ehhez kicsik)
  • szilikon tömítő (a linken beszerezhető)
  • 1 db edény, amibe a lepárolt folyadék kerül (én egy régebbi rozsdamentes acél edényt használok)

Napkollektor házilag

Napkollektor házilag

Csak néhány PET palackra, műanyag vízvezetékre, csatlakozó idomokra, és 2 óra szabadidőre van szükséged a napkollektor elkészítéséhez. Akár a kerti pancsoló vízének melegítésére is használhatod, ekkor kösd be a vízszűrő után közvetlenül.

A www.zoldhaz.info weboldalon megjelenő teljes tartalom szerzői jogi védelem alatt áll

A cikkek és a weboldalon álló tartalmak szerzői jogvédelem alatt állnak. Tilos a cikket teljes hosszúságában, ill. nagyobb terjedelmében átvenni, felhasználni, átdolgozni. A tartalmat rövidebb idézetben felhasználó köteles jól láthatóan megjelölni a szerzőt, illetve aktív linken az oldat. A jogosulatlan felhasználó anyagi felelősséggel tartozhat. Amennyiben a jogosulatlanul átvett tartalmat bevételszerzésre használta, az így megszerzett haszon teljes összegének átadására kötelezhető a polgári jog szakaszai alapján. © Minden jog fenntartva.
 

Feliratkozás RSS - csináld magad csatornájára

Itt az idő az örökbefogadásra?

Fogadj örökbe

Itt az idő az örökbefogadásra! Hogy miért?

  1. Soha többé nem leszel egyedül.
  2. Bizonyított tény, hogy a kutyák jelenlétében rengeteg súlyos betegség sokkal könnyebben gyógyul.
  3. Szőrös kis társad a legszomorúbb időszakokban is vidámságot hoz.
  4. A kutyások sokkal többet mozognak a sétáltatások és kirándulások miatt, így egészségesebben élnek.
  5. Szélesebb baráti körre lehet szert tenni, mert a kutyások összejárnak.
  6. Könnyebb párra találni, ha nem a gép előtt ülsz. Már a kutya megléte is egy jó indok az ismerkedésre.
  7. Felelős állattartóként felkészülhetsz a gyereknevelésre, a gyerekeid is sokkal felelősségteljesebb felnőtté válnak egy kutya mellett.
  8. A kutyád feltétel nélkül fog szeretni és soha nem beszél vissza. :) A cikk folytatása

Okos bőr- és hajápolás, azaz hogyan (t)együk magunkat széppé

Szépítő étrend

Bőrünk és hajunk megjelenése leginkább az általános egészségi állapotunkat tükrözi vissza, így számos tényező hatással van rá. Nem mindegy hogyan étkezünk, hogyan működik a pajzsmirigyünk, milyen a vérkeringésünk, milyen állapotban van a májunk és a veséink, illetve táplálékkiegészítőket fogyasztunk, milyen kozmetikumokat használunk és nem utolsó sorban az, hogy milyen korúak vagyunk. Mindenesetre korunktól függetlenül kihozhatjuk magunkból a legtöbbet. Nézzük milyen eszközökhöz érdemes folyamodnunk!  A cikk folytatása


 

Kipróbált receptek környezetbarát tisztítószerek készítéséhez

Ökotisztítás

Próbáld meg a lehető legkevesebb kárt okozni léteddel a természetnek és az élőlényeknek! – ez a „nem ártás” filozófiája. Mindezt könnyen és olcsón megvalósíthatod a tisztítószerek területén is.  A cikk folytatása

Pajzsmirigy-megbetegedések okai és oki kezelésük

Jódozott só

A tüneti kezelésen alapuló orvosi protokolltól való eltéréshez a betegnek is lépéseket kell tennie az életmódjának megváltoztatásában, de sajnos a legtöbb esetben a páciens hozzáállásából hiányzik ehhez a kellő motiváció, így az orvosi gyakorlat leginkább a tüneti kezelésen alapul. Így van ez a leggyakoribb pajzsmirigy-megbetegedések esetén is. A cikk folytatása


Az almaecet nem hatékony a fogyás elősegítésében

Az almaecet nem hatékony

Az Carol S. Johnston szerint az ecetsav úgy tűnik, hogy tényleg zavarhatja a keményítőmolekulákat lebontó enzimeket. Ez bármilyen típusú ecettel, például bor-, gránátalma ecettel vagy akár fehér desztillált ecettel is kiváltható, nincs kiemelkedő szerepe az almaecetnek. Minden esetben az ecetsav (acetic acid) tartalom felelős ezért.  A cikk folytatása

A szénhidrátszegény étrendek mellékhatásai

A magas zsiradékbevitel és az éhezés hasonló hormonális válaszokat produkál, ugyanis a szervezet mindkét esetben a kortizol nevű stresszhormonnal igyekszik a sejtek vércukorfelvételét megakadályozni, így védi meg a szénhidrátigényes létfontosságú szervek energiaellátását. Például az agy kellő vércukorszint hiányában először görcsrohammal reagál, majd pedig beáll az agyhalál, így a szervezet elsődleges célja az izomsejtek vércukorfelvételének blokkolása, ha nem áll rendelkezésre elegendő glükóz. A cikk folytatása


A legtöbb divatos méregtelenítő eljárás veszélyes is lehet

Méregtelenítés

Manapság a „méregtelenítés” divatját éljük. Sokféle praktikát olvashatunk a témában az ezt népszerűsítő oldalakon, de legtöbb eljárás sajnos hatástalan, sőt gyakran egyenesen káros.

A legfőbb méregtelenítő szerveink a májunk és a veséink, így leginkább azok a méregtelenítő technikák segítenék szervezetünket a káros anyagok eltávolításában, amelyek ezen szervek munkáját támogatják, ez pedig véletlenül sem azt jelenti, hogy esetleg túl is stimulálják. Sok esetben méregtelenítésként hirdetik azokat a módszereket, ahol hashajtással vagy a vese túlzott vizeletkiválasztásra kényszerítésével próbálnak eredményeket elérni. Cikk folytatása