Manapság a „méregtelenítés” divatját éljük. Sokféle praktikát olvashatunk a témában az ezt népszerűsítő oldalakon, de legtöbb eljárás sajnos hatástalan, sőt gyakran egyenesen káros.
A legfőbb méregtelenítő szerveink a májunk és a veséink, így leginkább azok a méregtelenítő technikák segítenék szervezetünket a káros anyagok eltávolításában, amelyek ezen szervek munkáját támogatják, ez pedig véletlenül sem azt jelenti, hogy esetleg túl is stimulálják. Sok esetben méregtelenítésként hirdetik azokat a módszereket, ahol hashajtással vagy a vese túlzott vizeletkiválasztásra kényszerítésével próbálnak eredményeket elérni. Ezek kizárólag akut mérgezés esetén javasolt eljárások az aktívszén tabletta használata és hánytatás mellett.
A manapság méregtelenítő csodaszerként árult bentonit vagy zeolit is vízhajtó tulajdonságú, ráadásul valószínűleg alumínium és ólomszennyezett is, valamint a mikronizált részecskéknek további veszély forrásai lehetnek (nagyobb menyiségben tartalmazhatnak nanoméretű részecskéket), továbbá a tisztító gyógyteák legtöbbje is vízhajtó hatású. Valójában minden olyan anyag, ami a szervezetet túlzott vizelet ürítésre, illetve hasmenésre ösztönzi, mérgezés, ugyanis pont ezeken az utakon igyekszik a szervezet megszabadulni a mérgező anyagoktól, ezek bevitelét tehát mérgezésként kezeli a szervezetünk, nem véletlenül. A vízhajtók akár veseelégtelenséget is okozhatnak.
A vese és a bélrendszer stimulálása is komoly egészségügyi problémákat okozhat. A vízhajtással vagy hashajtással akár veszélyes mértékű elektrolitveszteséggel kell számolnunk. Az elektrolitok elengedhetetlenek sejtjeink működéséhez. Részt vesznek többek között az ideg- és izomműködésben, a folyadékháztartás, és a vér pH-jának fenntartásában, a sérült szövetek újjáépítésében, és befolyásolják a vérnyomást is. A legfontosabb elektrolitok a nátriumion, a káliumion, a kalciumion, a magnéziumion, a kloridion, és a hidrogénkarbonát-ion. Az elektrolitveszteség pedig a méreganyagok beépülését segíti elő. Ásványianyag-hiány lehetőséget ad, hogy a toxikus fémek „hozzátapadjanak” az üres kötőhelyekhez.
Az ilyen „méregtelenítés” után komoly fejfájás vagy akár szívdobogásérzésed lehet, nem véletlenül, ez nem a méreganyagok ürülése miatt alakul így, ahogy állítják az ilyen eljárást népszerűsítő oldalak, hanem az elektrolitok hiánya okozza. Az emberi test egy bioelektromos hálózat, megfelelően csak elegendő oldott elektrolit jelenlétében tud működni. A nátrium-, kálium- és magnéziumionok elvesztése további komoly egészségügyi következményekkel is járhat. A kálium többek között a szívizom sejtmembránjainak stabilitásáért felelős, és a szívritmus irányításában is szerepet játszik. Hiánya szívritmuszavarokhoz, extrém esetben szívmegálláshoz is vezethet. A nátrium hiánya pedig fáradtságot és zavartságot okozhat, szélsőséges esetben pedig agyödéma léphet fel.